Hříšníkovo přiznání aneb losos pluje proti proudu

Hříšníkovo přiznání aneb losos  pluje proti proudu

Je to rebel

Chcete senátora čistého jako lilie, nebo snesete člověka, který má takříkajíc nějaký vroubek na triku“? Nevím, jestli jsou běloskvoucí charaktery prvního typu skladem. Obvykle se totiž začnou kostlivci sypat ze skříně u každého, otázka zda dříve či později. Takže se Vám raději rovnou přiznám k jednomu tajemství, které by jistě jednou vyplavalo na povrch.

S kolem v jednosměrce

Dřív, než to praskne“: dostal jsem před lety dvě pokuty od městské policie za jízdu na kole v jednosměrce. A důvod? Jednoduchý! Hlavní ulice, kde bydlím (Merhautova), je plná rychle jedoucích aut a tramvají. O tom, jaké překážky parkují po stranách a v jakém stavu je panelový povrch mezi kolejemi ani nemluvě.

Vedlejší uličky jsou většinou jednosměrné, ale provoz na nich je mizivý. Jednoduše jsem tedy vyhodnotil rizika a praktické výhody, a rozhodl se překročit zákon. Pokud bych potkal protijedoucí auto, samozřejmě bych zpomalil nebo zastavil. Místo toho jsem ale potkal neoblomné policisty.

Snažil jsem se jim vysvětlit, že jízda po hlavní rušné třídě je větším rizikem pro mě i pro ostatní účastníky silničního provozu (mohu se snadno připlést pod tramvaj nebo auto, zapadnout do kolejí předním kolem ...). Vše marné! Zákon je zákon bez ohledu na okolnosti.

Pokuta od městské policie za jízdu na kole v jednosměrce, Lukáš Berta

Losos pluje proti proudu

Jak říká kaprál o Petru Máchalovi v mém milovaném filmu S čerty nejsou žerty: Je to rebel! Tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil!“.

Já samozřejmě nejsem takový sympaťák jako Petr Máchal, ale můžu slíbit, že za jednoduché zákony a slušný život se budu, podobně jako on (YouTube), prát „na doživotí – do konce života“.

Ostatně, od dob studií na Fakultě výtvarných umění jsem zvyklý na to být „lososem, který pluje proti proudu“, když cítí, že je to potřeba.

Siamská dvojčata – svoboda a odpovědnost

Pokud se ukáže nějaký zákon, předpis nebo vyhláška jako překážka pro slušný, plynulý a rozumný život, pak ji pojďme zrušit a dejme přednost osobní odpovědnosti a svobodě. Svoboda a odpovědnost jdou spolu ruku v ruce jako nerozlučná dvojice. Jsou to siamská dvojčata.

Cena svobody

Když si chcete užívat svobody, znamená to občas i nutnost překračovat dohodnutá pravidla. V tu chvíli ale musíte počítat s tím, že pokud způsobíte škodu nebo újmu na zdraví, zaplatíte za to – a to je samozřejmá a nutná cena svobody.

Lukáš Berta

autor blogu Svobodná vlaštovka

Publikováno | 6. února 2020