Svobodná vlaštovka

Svobodná vlaštovka z Brna

Papír raději na vlaštovky, než na další formuláře

Papírování, tedy vyplňování úředních formulářů, to je často velká otrava. Podle mě je lepší z papíru skládat třeba vlaštovky a věnovat čas dětem. Jestli chcete, můžete vzít i Vaše děti a zkusit si s námi jednu takovou vlaštovku složit. Návod je níže.

Přes léto budeme s rodinou v Lužáneckém parku, ale i na jiných místech v Brně. Rád Vás tam potkám a pomůžu Vám složit netradiční papírový kluzák, který se dokonce zapsal i do Guinessovy knihy rekordů. Společně třeba zjistíme, čemu má smysl v životě dát přednost, když člověk ušetří čas a dokáže se zbavit nějakého papírového formuláře.


Návod na vlaštovku

Návod na složení Svobodné vlaštovky

Křídla spolu s trupem by měla vytvářet tvar písmene Y. Není také na škodu nepatrně ohnout konce křídel tak, aby správně upravovaly výšku letu. S vlaštovkou je potřeba experimentovat, zkoušet ji například zpevnit malými proužky lepicí pásky, aby lépe držela tvar a získala ideální těžiště.

Inspirací Svobodné vlaštovky se stal konstruktér John Collins. Pan Collins vyrobil papírový kluzák, který v roce 2012 uletěl neuvěřitelných 69 metrů (YouTube)!


Fotka s vlaštovkou

Kdy a kde budeme venku skládat vlaštovky zjistíte nejlépe na Facebooku. Pokud se za námi zastavíte, můžete si udělat i zajímavou fotku s velkou modrou vlaštovkou, kterou jako pro mě a pro Vás zhotovil zručný brněnský stolař Václav Dofek.

Svobodná vlaštovka z Brna
Svobodná vlaštovka z Brna

Svobodná vlaštovka (Hirundo libertas)

Text z politického atlasu pro 21. století

Svobodná vlaštovka je pták z čeledi vlaštovkovitých. Vyskytuje se v kulturních oblastech mírného pásu, ale příležitostně zalétá až k oběma názorovým pólům. V nepříznivých časech hnízdí u Mysu Dobré naděje, nyní se vyskytuje v Brně.

Hirundo libertas je nenáročný letec. Živí se převážně vyššími pozitivními myšlenkami. Výjimečně pozře i drobný rozporuplný či konfliktní hmyz. Nemá mláďata. Rozmnožuje se nepohlavně kontaktem s jinými vstřícně naladěnými druhy (tactus indirectus). Vlaštovka svobodná prosperuje ve společnostech, kde převládá názorová tolerance a dožívá se zde často i vysokého věku.

Odvážní historici dokonce spekulují, že malý nejasný objekt vyobrazený na nástěnné malbě v jeskyni Altamira nad hřbetem pravěkého zubra je prapředek Svobodné vlaštovky. Traduje se také, že zpodobnění Svobodné vlaštovky s sebou přináší do oblastí výskytu rozšíření hodnot, jako jsou slušnost, skromnost a porozumění.