O co ti jako jde? Ty dopadneš!

Berta POBERTA billboard Senát 2020 Brno

Jak se vypořádat s politickými předsudky?

Věděl jsem, že to bude zážitek, ale takto silný? Lidé skáčou s padákem, tráví 24 hodin v naprosté temnotě, odcházejí meditovat do kláštera v Tibetu a nebo, zdá se, mohou kandidovat do Senátu. Pokus o vstup do politiky se pro mě stal jedním obrovským testem asertivity. A je to dobře, protože osoby chatrných nervů v politice nemají dlouhou životnost. Ale zpět k mým zážitkům. Snažím se den za dnem vysvětlovat, že role nezávislého senátora je výrazně odlišná například od člena vlády nebo poslance. Zkusím vyjmenovat některé zajímavé dotazy adresované k mé osobě:

Ty chceš v té politice snad zblbnout, případně už jsi docela zblbnul - člověče, jak tě to vůbec napadlo?

Je mi líto, že někteří lidé vnímají politiku jako výhradně negativní odvětví lidské seberealizace. Politici jsou všichni stejní asi tak, jako jsou stejní všichni sportovci, včelaři nebo učitelé. Jednoduše je nesmysl strkat všechny do jednoho pytle. Zajímavé také je, že Tour de France se patrně těší mnohem větší oblibě než politika, a přitom je tento závod plný dopingových skandálů.

Tobě jde taky hlavně o peníze, že jo?

Práce senátora je skutečně dobře placená, ale to je třeba i jakákoli jiná vyšší manažerská pozice nebo práce datového analytika, marketéra či kreativce. A mohou s klidem odpřisáhnout, že jsem v posledních pěti letech nepodal jakoukoli žádost o práci v ČR nebo zahraničí, abych si zajistil „krásný“ plat. Nejsem „platový turista“. Práce senátora by mi umožnila dělat na plný úvazek to, čemu se nyní věnuji ve volném čase - přemýšlet kritický nad novotami naší civilizace a klást si otázku, zda jsou žádoucí a přínosné; psát blog a rozmlouvat s lidmi; pomáhat a radit těm, kdo pomoc či radu chtějí a skutečně potřebují.

Doma tě to už nebaví a chceš si najít nějakou mladou asistentku, přiznej se!

Doma mě to baví i po jedenácti letech manželství a naopak si uvědomují, že mé rodině přidávám nemalé vrásky na čele, když vůbec usiluji o práci v Praze. Mohou říci, že pokud bych byl zvolen, stal by se mým asistentem muž. Omlouvám se tímto všem ženám a fanatikům genderové rovnoprávnosti, ale skutečně milující manželka a klid pro mě znamenají více než každodenní zbytečné pokušení přímo pod nosem.

Budeš stále v televizi a jednou tě někdo naštvaný třeba zapíchne na ulici.

Inu, s kudlou v břiše může člověk skončit i bez aktivní politiky, obzvláště pokud se stýká s pochybnými lidmi. Věřím, že takovým individuím se mi daří vyhýbat. A co se týče televize, ta je především prostorem pro vládu. Senátoři nejsou od toho, aby točili kohoutkem tučných penězovodů, takže nejsou pro média tak zajímavým soustem.

Budeš sedět od rána do večera v nějaké kanceláři a hrozně ztloustneš.

Navrhuji schválit zákon, aby členové Senátu museli vedle majetkového přiznání povinně sdělovat i svoji výšku, váhu a BMI index. Byla by to skvělá motivace pro jejich zdravější životní styl. Ne, samozřejmě žertuji. Ale myslím, že i senátor může svobodně chodit pěšky nebo jezdit na kole. A dva nebo tři dny strávené v Brně každý týden, nikoli v kanceláři nebo na kanapi, ale v ulicích s lidmi, to jistě pomůže zdravému tělu, mysli a možná i samotnému Brnu.

Vleze ti to do hlavy a odjedeš s Gretou (Thunberg) někam na loď a už se nevrátíš.

Mám Brno rád. Rozsvícené Hády jsou mi milejší než atlantické majáky. Nic proti Gretě samozřejmě, ale na nekonečnou pouť toho asi nemáme dost společného.

A kdo myslíš, že tě vlastně jako bude volit? Dyť tě nikdo nezná!

Kolik lidí na Slovensku znalo rok před prezidentskou volbou jméno Zuzana Čaputová? Kolik lidí znalo rok před prezidentskou volbou u nás jméno Marek Hilšer? Nechci se s nimi samozřejmě srovnávat, ale jen poukázat na princip, že vývoj existuje právě díky tomu, že lidé volí i to, co neznají (Kolik lidí znalo Google v roce 1998, Amazon v roce 1994 nebo Facebook v roce 2004?). Mám nyní zhruba rok na to, abych se představil a nabídl své myšlenky. Beru v potaz i fakt, že prvních 30 let života jsem strávil v Brně Žabovřeskách a dalších 10 nyní na Brně Severu. Klasická „šeptanda“ mezi lidmi je často lepší než televizní reklama. Uvidíme, co dokáže tentokrát.

Ty chceš fakt chodit s Kalouskem na pivo?

Pivo s Kalouskem určitě není povinné. Ale veřte mi, půjdu rád jednat s kýmkoli, kdo chce podpořit dobrý zákon, nebo vykonat prospěšný čin. Nemám předsudky a je mi jedno, zda se jmenuje Kalousek, Berousek nebo Ubrousek.

(Upozornění: úvodní fotografie je pouze ilustrační fotomontáž)

Berta POBERTA billboard Senát 2020 Brno 100% fake news

Nezávislý kandidát do Senátu za Brno

Lukáš Berta

píše blog Svobodná vlaštovka

Publikováno | 23. září 2019