Proč běhám? Lukáš Berta – od sudu vína až ke kormidlu parníku

Proč běhám? Lukáš Berta – Foto: Miroslav Nosek

Letos ses rozhodl zaběhnout celý Triexpert Cup. Co tě k tomu přimělo?

Inspirace

Jednoduše rád poznávám vše nové – věci, zážitky a inspirativní lidi. Nejhorší jsou totiž ti, kdo věří, že vše důležité v životě už poznali, ví, co je to pravda a mají zaručený recept na život a řešení všech problémů.

Jako sud vína

Je to podobné jako se sudem vína. Pokud je plný, nic dalšího se do něj již nevejde. Já se však snažím s pokorou vnímat, že na světě je a bude vždy více knížek, které jsem nepřečetl, než těch, které jsem přečetl. I více lidí, jejichž životní osudy jsem nepoznal, než těch, kterým se mohl porozumět.

Vím, že nic nevím

Kdysi řekl Sókratés: „Vím, že nic nevím …“ Asi trochu přeháněl, myslím, že měl na tehdejší dobu bez internetu a Wikipedie docela přehled. Ale to poselství je jasné a rozvíjí alegorii se sudem vína. Je potřeba zůstávat otevřený, potkávat nové lidi, přijímat nové myšlenky a zkušenosti. Chuť vína, whisky, rumu nebo koňaku v takovém sudu vždy zůstanou, i když jej vyprázdníte. Stejně tak ve Vás zůstane setkání se zajímavým člověkem.

A kde je to běhání?

No a podobně filosoficky se stavím i k běhání. Je to skvělá šance, jak udělat něco pro zdraví, ale i osobně poznat mnoho nových životních příběhů, radosti a starostí, které mě dokážou naplnit inspirací a pochopením smyslu života.

Tak odjinud: Jak ses dostal k běhání?

K běhání jsem „přičichl“ více jak před 10 lety. Tehdy mě oslovil Petr Božek, zda bych udělal webové stránky pro připravovaný 1. ročník běžeckého závodu Vokolo priglu. Znali jsme se jen zběžně. Je to ale pěkným důkazem, že nejlepší kamarády nemusíte potkat ve školce, dokonce ani na vysoké škole, ale prostě je „přivane“ osud. Ta „vůně“ běhání se mi zalíbila, takže jsem v týmové kuchyni Vokolo priglu zůstal až dodnes. A Triexpert Cup „vaříme“ v podstatě v podobném složení.

Jak dlouho běháš?

Dlouho jsem odolával. Začal jsem běhat až loni. Nejsem právě „horká hlava“, která se nadchne pro každou novotu. Mnoho let jsem jezdil na kole. Nepoužívám aktivně automobil (jen, když mě někdo sveze). Po Brně chodím pěšky. Pohyb mi tedy nikdy nescházel. Loni jsem se rozhodl oběhnout Brněnskou přehradu. Bylo to desáté výročí Vokolo priglu. Myslím, že pokud chcete něco dělat zodpovědně, měli byste mít od věci odstup; ne jen být pro věc zapálení. Za deset let s Vokolo priglu a Triexpert CUPem jsem myslím získal obojí.

Jak si takovou zodpovědnost představit v praktickém životě?

Staré dobré přísloví „káže vodu, víno pije“ je velmi moudré. Myslím si, že nejúčinnější v životě nejsou zákazy a příkazy, ale jednoduše vlastní příklad. Pokud chcete, aby ostatní sportovali, nemluvte o tom hlasitě na pódiu, ale sportujte s nimi. Pokud chcete, aby ostatní byli slušní a poctiví, nečekejte, až se svět změní k lepšímu, ale ukazujte ostatním, že být poctivý je velká a ctnost, díky které můžete každý den s radostí pohledět do zrcadla. Zákony a příkazy nás neučiní lepšími – jen my sami navzájem to můžeme dokázat …

Je nějaká spojitost mezi sportem (běháním) a politikou?

Politika a sport nejdou snadno oddělit, jak si někteří myslí. Psal jsem o tom na mém blogu. Společnost, a tedy i politika, to je něco jako organizmus. Zdravé tělo poznáte jednoduše tak, že o něm nevíte. Když sportujete, rychle poznáte, jestli Vás bolí klouby, svaly nebo Vám špatně tluče srdce, nemáte dech atp. Ve chvíli, kdy se Vaše tělo začne ozývat, je něco patrně v nepořádku, nebo jej přetěžujete. No a politika je na tom velmi podobně. I kdyby správa věcí veřejných fungovala a politika byla takříkajíc „zdravá“, nevěděli byste o ní, stejně jako nevíte o zdravém těle. To by bylo moc fajn!

Není to ale naivní představa: Že bychom o politice ve zprávách nic neslyšeli?

Samozřejmě. Zdravé tělo a zdravá politika; to je jen metafora a nedostižný ideál. Myslím si však, že není jedno, jestli o politických problémech slyšíme denně půl hodiny, deset minut, nebo jen minutu. To poslední by bylo nejlepší.

Jak to uzavřít? Vidíš nějaké poselství?

S přehradou jsem rozhovor začal, tak na parníku i zůstanu. Politika je podle mě jedno obrovské kormidlo naší společnosti, za které tahá mnoho silných a slabých rukou. V součtu pak naše společnost pluje jako loď vstříc budoucnosti právě tam, kam kormidlo zamíří. A já nechci nic jiného, než abych mohl pootočit, veškerou mě dostupnou silou, kormidlo společnosti směrem ke slušnosti skromnosti a porozumění.

Díky za rozhovor!

Fotografie: Miroslav Nosek
Poznámka: Rozhovor vznikl jako vnitřní dialog při tréninkovém běhu kolem Brněnské přehrady :-)

Proč běhám? Lukáš Berta – Foto: Miroslav Nosek

Lukáš Berta

autor blogu Svobodná vlaštovka

Publikováno | 6. srpna 2020