Slušnost v politice – Skromnost v životě – Porozumění lidem a jejich problémům

Slušnost v politice – Skromnost v životě – Porozumění lidem a jejich problémům

Často slýchám: "pane Berto, jsou to krásná volební hesla, ale taková má každý druhý?" Takže, co se za nimi vlastně skrývá?

Slušnost v politice

Trápí mě častá zaujatost a neschopnost naslouchat druhým. Stačí dát někomu nálepku a ještě lépe, pořádně mu vynadat za to, co třeba strana udělala v minulosti. Já dávám předsudky stranou. Je mi celkem jedno, jestli mě zve k diskusi ten, kdo má ve znaku růžičku, ptáčka, černou plachtu nebo třešinky. Budu se slušně a věcně bavit s každým, kdo má dobré nápady a srdce na prvém místě. A pokud se nedohodneme, nevadí. I to je součástí politiky. Pojďme spolu ale mluvit, a to ve vší slušnosti.

Skromnost v životě

Znáte to: rodiče říkají dětem "nepij a nekuř" a sami přitom utratí za alkohol a cigarety pár tisíc měsíčně. Takovým radám pak děti těžko uvěří. Nechci proto ukazovat prstem na druhé a kázat jim, jak mají žít. Mým symbolem je Svobodná vlaštovka. Podle mě je vždy nejlepší cestou vlastní příklad. Chci proto ostatním dál ukazovat, že lze žít skromně a zároveň spokojeně. Pokud se to podaří, věřím že začnou stejnou skromnost voliči vyžadovat i u jiných politiků. Chtěl bych také skromný stát a skromnou evropskou unii, kde bude potřeba méně formulářů a tím pádem zbude více času na skutečně užitečnou práci.

Porozumění lidem a jejich problémům

Moje maminka je vyučená květinářka a tatínek před revolucí pracoval v Zetoru. Můžu tak myslím říct, že pocházím z docela normální rodiny. Po revoluci maminka provozovala mnoho let second hand a nestydím se za to, že část oblečení nakupujeme tímto způsobem dodnes. Táta pro změnu vystudoval vysokou školu dálkově a začal také podnikat. Díky tátovi vím, jaké to je, když zažijete krach a máte na krku exekuci. A také, jak je těžké poprat se s rakovinou. Oboje táta naštěstí překonal. Zajímají mě proto lidské osudy a problémy. A když mám chvíli čas, přemýšlím proto, jak udělat svět lepším místem k životu pro ostatní – pro nás pro všechny.

Pokračuj na video.

Lukáš Berta

autor blogu Svobodná vlaštovka

Publikováno | 25. listopadu 2019