Volba pro tátu

Můj táta - Jiří Berta

Táta a politika

Můj táta pravidelně odmítá chodit k volbám s tím, že jednoduše nemá koho volit. Rozhodl jsem se proto, že budu kandidovat i pro něj a že zkusím tátu přesvědčit, aby v roce 2020 přišel.

Tolerance

Táta mě od mala učil toleranci, protože je svoji náturou rozený bohém. A těžko budete hledali lepší školu pochopení, než vlastního rodiče, který celý život holduje svobodomyslnosti a který proplouvá mezi životními eskapádami tak obratně, jako kdysi zlatý kanoista Lukáš Pollert mezi překážkami na olympiádě v Barceloně. Svými zkušenostmi, zážitky a životní moudrostí se táta netají. Své myšlenky vložil do příběhů, které doprovázejí jeho vlastní tarotové karty (Tanec u tyče, Rybaření, Aljaška, ...)

Motivace

Díky tátovi také vím, jakou sílu má skutečná motivace. Před dvěma lety jsme zjistili, že v jeho kostech bolestivě hlodá rakovina (takzvaný mnohočetný myelom). Následovaly dlouhé měsíce léčby a chemoterapie. Na silvestra roku 2017 byl patrně v nejhorším stavu a když jsem za ním přišel do nemocnice, ani nevěděl, kde se nachází. Překvapilo mě však, že v té zubožené skořápce zvané tělo stále žije pozitivní mysl plná naděje, ideálů a hlavně plánu do budoucna.

Beznaděj škrtám

Táta boj s rakovinou vyhrál, tedy alespoň prozatím. Vídáme se častěji než dříve, protože nikdo neví, kdy se smrt pokusí na dveře zaklepat znova. Právě to však dává životu hluboký smysl a vybízí nás oba k pokoře. Jsem tátovi vděčný za to, co mě naučil. Já bych chtěl na oplátku pomoci ukázat druhým, že i v politice může být jednoho dne tolerance a nehynoucí naděje něčím samozřejmým, jako třeba slunce na ranní obloze. A chtěl bych, aby měl i můj táta příště koho volit. A co Vy? Myslíte, že byste mohli přemluvit i Vašeho tátu?

Můj táta - Jiří Berta

Táta se narodil v roce 1957. Studoval na SUPŠ v Brně a obor sociologie na Masarykově univerzitě. Věnuje se kresbě, malbě a fotografování (více na webu bertik.eu). Aktuálně se věnuje tvůrčí práci a přípravě vlastních tarotových karet (více na webu btarot.cz).

Můj táta - Jiří Berta

Nezávislý kandidát do Senátu za Brno

Lukáš Berta

píše blog Svobodná vlaštovka

Publikováno | 30. září 2019